14 vynikajících receptů na hrnkové koláčky, které připravíte bez váhy a odměrky

1.
Cuketový hrnkový koláček s ovocem

Budeme potřebovat: 3 hrnky polohrubé mouky, 2 hrnky moučkového cukru, 2 hrnky nahrubo strouhané cukety, 1 hrnek oleje, 1 hrnek mléka, 1 PL mleté skořice, 1 lžička sody, 4 ks vejce, 1 balíček prášek na pečení, 1 balíček vanilkového cukru, ovoce – já jsem použila rybíz. Drobenka: 1-1,5 hrnku hrubé mouky, 1/2 hrnku krystalového cukru, 6 PL másla.

Postup: Použijeme hrnek o objemu 250 ml. Mouku smícháme s práškem do pečiva, sodou, skořicí, cukrem a vanilkovým cukrem. Přidáme strouhanou cuketu, olej, vejce. Dobře promícháme aby nám zůstalo těsto bez “bulek”. Plech namastíme a vysypeme moukou, nebo použijeme pečící papír. Těsto vylijeme na plech sypeme rovnoměrně rybíz, drobenku, pečeme na 180 C dozlatova.

2.
Hrnkový kokosový koláček

Budeme potřebovat: Těsto: 2 hrnky mouka polohrubá, 1 hrnek mléko, 1 hrnek cukr moučkový, 1/2 hrnku olej, 1 ks prášek do pečiva, 2 ks vejce. Drobenku: 1 hrnek cukr moučkový, 1 hrnek kokos. Na vrch: 250 ml smetana sladká, podle potřeby na polevu čokoláda, 1-2 PL kakao – nemusí být.

Postup: Použijeme hrnek o objemu 300 ml. Celá vejce vyšleháme s moučkovým cukrem. Přilijeme mléko, olej, mouku s kyp. práškem. Já jsem do půlky těsta přidala kakao, aby to bylo zajímavější 🙂 Těsto dáme na vymazaný a moukou vysypaný plech a posypeme drobenkou ze smíšeného cukru a kokosu. Dáme upéct. Teplotě 180 stupňů dozlatova. Na ještě horký koláč nalijeme šlehačku a dáme vychladit. Hotový vychlazený koláč posypeme cukrem a ozdobíme čokoládou. Dobrou chuť.

3.
Sypaná hrnková buchta s jablky

Budeme potřebovat: 1 hrnek dětská krupice, 1 hrnek hladká mouka, 1 hrnek moučkový cukr, 1 bal. prášek do pečiva, 1 kg nastrouhané jablko, podle chuti skořice, 100 g máslo.

Postup: Připravíme si plech o rozměru 20 x 30 cm, dno pořádně vymažeme máslem a vysypeme moukou. Použijeme hrnek o objemu 300 ml. Ve větší misce smícháme všechny sypké suroviny. V druhé misce pořádně smícháme nastrouhaná jablka se skořicí. Na dno vymazaného a moukou vysypaného plechu nasypeme sypkou směs (sypeme tolik, abychom neviděli dno plechu). Na suchou směs navrstvíme jablka, které neždímáme v rukou. Znovu navrstvíme sypkou směs a opět jablka. Ukončíme to sypkou vrstvou a na vrch nastrouháme máslo (používáme hrubé struhadlo). Tako nasypaný koláč dáme péct do předem vyhřáté trouby. Pečeme při teplotě 200 stupňů cca 40 minut.

4.
Šťavnatý hrnkový kokosový koláček bez vajíčka

Budeme potřebovat: (1šálek = 200 ml) 1 šálek bílý jogurt, 1 šálek mléko, 1 šálek olej, 1 šálek kokos, 2 šálky kr. cukr, 2 šálky polohrubá mouka, 1 lžička prášek do pečiva, 1 bal. vanilkový cukr. Glazura: 100 g čokoláda, 3 lžíce oleje.

Postup: Připravíme si velkou mísu a dřevěnou vařečku. Připravíme si plech o velikosti 20 x 17 cm a dno vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou. Troubu předehřejte na 180 stupňů. Kr. cukr rozmícháme v bílém jogurtu a přidáme všechny ostatní suroviny. Dřevěnou vařečkou promícháme v misce a celou hmotu nalijeme do plechu a pečeme cca půl hodinu. Po půl hodině pečení zkontrolujeme těsto párátkem a v případě, že se na párátko nenalepí těsto, těsto z trouby vyjmeme a necháme vychladnout. Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni a přidáme olej. Nalijeme na koláč a pěkně rozetřeme. Čokoládu necháme ztuhnout a krájíme ostrým horkým nožem.

5.
Šťavnatý hrnkový tvaroháček

Budeme potřebovat: Těsto (1 hrnek = 250 ml): 5 ks žloutky, 1 hrnek kr. cukr, 1 hrnek olej, 1 hrnek mléko, 2 hrnky polohrubá mouka, 1 bal. vanilkový cukr, 1 bal. prášek do pečiva, špetka sůl. Náplň: 800 g tvaroh, 250 g kr. cukr, 2 bal. vanilkový cukr, 1 ks citron – kůra, 1 bal. vanilkový pudink, sníh z 5 bílků.

Postup: Všechny “suché” suroviny smícháme v misce. V druhé misce utřeme žloutky s cukrem do pěny, přidáme mléko a olej a nakonec i smíchané “suché” suroviny. Spojíme a polovinu těsta nalijeme na plech (30 x 40 cm), který jsme vymazali tukem a vypypali hrubou moukou. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů. Zatímco se peče jedna polovina těsta, připravíme si náplň. Bílky vyšleháme do tuhého sněhu. V druhé misce utřeme všechny ostatní suroviny a jemně vařečkou přimícháme ušlehaný sníh. Když máme připravenou náplň, těsto z trouby vyjmeme opatrně navrstvíme náplň a vylijeme i druhou polovinu těsta. Pečeme dalších 30 minut a kontrolujeme párátkem. Upečený koláč vyjmeme, necháme vychladnout v plechu a před podáváním vrch posypeme moučkovým cukrem.

6.
Hrnkový makový koláč s třešněmi

Budeme potřebovat: 2 ks vejce, 2 hrnky kr. cukru, 2 hrnky mletý mák, 2 hrnky polohrubá mouka, 2 hrnky třešně, 100 ml šťáva z třešní, 6 lžic sádlo nebo máslo, 1 lžička jedlá soda, 1 hrnek mléko, moučkový cukr na posypání.

Postup: Vajíčka vyšleháme s cukrem do tuhé pěny, pak přidáme mléko, mouku smíchanou s práškem do pečiva, rozpuštěné máslo nebo sádlo a šťávu z třešní. Důkladně promícháme a na závěr přidáme třešně a mletý mák. Jemně vařečkou spojíme a těsto nalijeme na plech, který jsme vymazali tukem a vysypali hrubou moukou. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 170 stupňů cca půl hodinu. Upečený koláč vyjmeme, necháme vychladnout a vrch posypeme moučkovým cukrem.

7.
Hrnkový makový koláč bez použití mixéru

Budeme potřebovat: (1 hrnek = 250 ml) 1 hrnek olej, 2 hrnky kr. cukr, 2 bal. vanilkový cukr, 4 ks žloutky, 2 hrnky bílý jogurt, 2 hrnky polohrubá mouka, 2 hrnky mletý mák, 1 bal. prášek do pečiva. Poleva: 150 g hořká čokoláda (1 bal.), 2 lžíce oleje.

Postup: Ve velké misce smícháme všechny suroviny na přípravu těsta – cukr, olej, vanilku, vaječené žloutky, mouku, mák, prášek do pečiva a jogurt. Připravíme plech, který vyložíme pečícím papírem, nalijeme těsto a pečeme při teplotě 180 stupňů cca 40 minut. Po upečení koláč vyjmeme a necháme vychladnout. Vrch polijeme rozpuštěnou čokoládou, do které jsme přidali olej. Vaječné bílky spotřebujete při jiném druhu koláčku.

8.
Výborná rychlá hrnková buchta

Budeme potřebovat: Budeme potřebovat (1 šálek = 250 ml):2 šálek polohrubá mouka, 1 šálek cukr, 1/2 šálek rostlinný olej, 1/2 šálek voda nebo šťáva z kompotu, 3 ks vejce, 2 ks prášek do pečiva (1 až 2), citronová kůra, citronová šťáva, špetka sůl, tuk a kokos na vymazání plechu, ovoce čerstvé nebo kompotované.

Postup: Smíchat mouku, cukr, olej, vodu příp. štávu, vanilkový cukr, kůru a štávu z citronu, sůl, celá vejce (bílky možno našlehat komu se chce), prášek do pečiva = řídké těsto. Plech vymažeme tukem a kokosem na to nalijeme těsto (je-li husté zředíme vodou nebo mlékem), na to navrstvit ovoce a to, kdo má rád kokos, posypat kokosem. Pěkně to voní. Upéct v mírně rozehřáté troubě tak 30-40 minut. Je to mňam, rychlé.

9.
Hrnkový kakaový koláček našich babiček

Budeme potřebovat: (1 hrnek = 200 ml): 1 hrnek kr. cukr, 1 hrnek mléko, 1 hrnek olej, 4 lžíce kakao, 2 ks vejce, 1 hrnek polohrubá mouka, 1 bal. prášek do pečiva, 1 bal. vanilkový cukr.

Postup: Kr. cukr, mléko, olej a kakao dáme do jedné misky a důkladně promícháme, abychom neměli hrudky. Když máme hladkou směs, rozdělíme ji na 2 stejné části. Jednu odložíme stranou a do druhé přidáme vajíčka (dbáme na to, aby měly pokojovou teplotu), promícháme a přidáme mouku smíchanou s práškem do pečiva a vanilkovým cukrem. Vymícháme hladkou hmotu bez hrudek (konzistence = těsto na palačinky) nalijeme na vymazaný a moukou vysypaný plech na pečení o velikosti 20 x 30 cm (nebo jsme ho vystlali pečícím papírem) a pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů 20 – 25 minut. Po uplynutí doby koláč vyjmeme z trouby a druhou část cesta, kterou jsme si oddělili nalijeme na horký základ. Necháme takto vrchní část dojít (počkáme, dokud koláč zcela vychladne) a můžeme podávat. Dobrou chuť!

10.
Hrnkový koláček s čokoládovou polevou

Budeme potřebovat: (1 hrnek = 200 ml): 1 hrnek kr. cukr, 1 hrnek polohrubá mouka, 1 hrnek mleté vlašské ořechy, 1 hrnek zakysaná smetana, 1/2 hrnku kakao, 1/2 hrnku olej, 1 bal. vanilkový cukr, 1 bal. prášek do pečiva, 4 ks vejce. Vrch: čokoládová poleva, cukrářské jedlé ozdoby.

Postup: Všechny suroviny na přípravu koláče dáme do jedné misky a mixérem spojíme. Hmotu vylijeme do hlubšího plechu, který jsme vyložili pečícím papírem. Pečeme při teplotě 170 stupňů cca 45 minut. Upečený koláč necháme vychladnout. Vrch polijeme rozpuštěnou čokoládou a ozdobíme podle vlastní fantazie. Dobrou chuť!

11.
Lehký hrnkový zákusek

Budeme potřebovat: 1,5 hrnku polohrubé mouky, 1 hrnek mléka, 3/4 hrnku cukru, 2 ks vejce, 2 lžíce kakaa, 1 bal. prášku do pečiva, 4 lžíce oleje. Krém: 1 l mléko, 4 bal. vanilkový pudink, 1/2 bal. máslo. Dále budeme potřebovat: lesní ovoce, cukr podle chuti, lžička solamyl, voda, cukr podle chuti.

Postup: Vše dáme do mísy a ušleháme, upečeme. Pečeme při teplotě 180 stupňů, dokud se kraje nezačnou oddělovat od stěn plechu. Upečené těsto překrojíme na polovinu a plníme pudinkovým krémem. 1 l mléka , 4 vanilkové pudinky, cukr podle chuti-uvaříme hustý pudink. Do vlahého vešleháme 1/2 másla. Dortík polijeme lesním ovocem – krátce svaříme sáček mraženého lesního ovoce s cukrem a trochou vody, přidáme lžičku solamylu rozmíchanou v trošce vody.

12.
Hrníčková bábovka

Budeme potřebovat: (hrnek o obsahu 250 ml) 1,5 hrnku polohrubé mouky, 1 hrnek cukru, 1 hrnek mléka, 2 ks vejce, 1/4 hrnku oleje, 2 lžíce kakaa, 1 bal. prášek do pečiva.

Postup: V míse utřeme žloutky s cukrem, pak přidáváme po částech ostatní přísady kromě kakaa a bílků. Mícháme metlou a nakonec zlehka vmícháme tuhý sníh. Těsto rozdělíme na dva díly a jeden obarvíme kakaem. Do vymazané a moukou vysypané formy vlijeme světlé těsto a na něj tmavé. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180 stupňů asi 40 minut. Bábovka je vláčná a vydrží několik dní . No vlastně nevydrží, protože je tak dobrá, že ji brzy sníte !

13.
Hrníčkový medový perník

Budeme potřebovat: 1 hrníče kuvařené silné instantní kávy (dala jsem 5 lžiček), 1 hrníček medu, 0,5 hrníčku cukru krupice, 3 celá vejce, 5 lžic oleje, 3 hrníčky hladké mouky, 1 bal. prášek do pečiva, 2 lžíce perníkového koření (kupovaná směs), 1 hrníček nasekaných vlašských ořechů, 0,5 hrníčku rozinek (já je namočila do rumu), kandované ovoce dle chuti

Postup: Uvařenou kávu promícháme s medem a cukrem, necháme přejít varem a vychladíme. Celá vejce rozšleháme, za stálého míchání přiléváme olej, postupně přidáváme chladnou kávovou směs (s medem a cukrem), mouku, do které jsme přidali prášek do pečiva a perníkové koření, ořechy, rozinky a libovolné kandované ovoce. Těsto nalejeme (je poměrně tuhé) na vymazaný a vysypaný plech a upečeme při teplote 180 stupňů. Dobrou chuť!

14.
Hrníčková bábovka

Budeme potřebovat: Těsto: 4 ks vejce, 1 hrnek kr. cukru, 3 hrnky pol. mouky, 1 bal. prášek do pečiva, 1 hrnek mléka, 1/2 hrnku oleje, 1 lžíce kakaa. Na posypání: moučkový cukr.

Postup: Formu na bábovku vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou. Vejce rozklepneme do větší mísy a vyšleháme ho s cukrem do pěny a postupně přídáváme mouku s práškem do pečiva, mléko a olej. Polovinu směsi nalijeme do formy, druhou polovinu obarvíme kakaem a polijeme světlou část těsta. Pečeme ve středně vyhřáte troubě asi 40-45 minut. Po vychladnutí ji posypeme moučkovým cukrem. Dobrou chuť 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zkontrolujte také
Close
Back to top button