Barevné sladké pečivo LEOPARD

SUROVINY

Základ:

200 ml mléko
25 g kukuřičný škrob

Těsto:

300 g hladká mouka
100 g kr. cukr
50 ml olej
1 ks pomeranč – kůra
1 bal. vanilkový cukr

Pro jemné kakaové těsto:

5 g kakao
1 lžíce mléko

Pro tmavé kakaové těsto:

15 g kakao
2 lžíce mléko

Kvásek:

3,5 g sušené droždí
50 ml mléko
1 lžíce hladká mouka
1 lžička kr. cukr

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Nejdříve připravíme základ. 150 ml mléka ohřejeme a ve zbylém mléce rozmícháme kukuřičný škrob. Zalijeme ho vařícím mlékem, dáme na mírný oheň a za stálého míchání připravíme hustou kaši. Odstavíme a necháme vychladnout – občas promícháme, aby se nevytvořila kůra.
  2. Zatímco základ vychladne, připravíme kvásek. 50 ml mléka ohřejeme, přidáme cukr a mícháním ho rozpustíme. Přidáme mouku a droždí. Necháme na teplém místě vykynout. Pokud nemáte sušené droždí, můžete použít i klasické čerstvé – cca 10 g.
  3. V malé misce zalijeme základ vykynutým kváskem, přidáme cukr, kůru z pomeranče, olej a nakonec i mouku. Zpracujeme (můžeme rukama nebo mixérem) na hladké těsto, které se nelepí na ruce. Pokud se lepí, přidejte více mouky. Těsto necháme kynout cca půl hodinu.
  4. Vykynuté těsto rozdělíme na 2 části. Jednu část rozdělíme ještě jednou, abychom dostali dvě části, čili celkem budeme mít 3 – jedno bílé velké, do jednoho přidáme 5 g kakaa rozmíchaného v 1 lžíci mléka a do třetího přidáme 15 g kakaa rozmíchaného v 2 lžících mléka. Znovu propracujeme.

  5. Všechny tři těsta rozdělíme na 9 stejných kuliček. Bílé a nejtmavší těsto rozválíme na tenčí plátek. Do nejtmavšího těsta zabalíme rolku světlejšího těsta a celou kakaovou rolku zabalíme do bílého těsta.
  6. Připravíme si formu, kterou vyložíme pečícím papírem a poklademe srolované válečky. Zakryjeme utěrkou a necháme kynout 1 hodinu.
  7. Troubu vyhřejeme na 200 stupňů, vrch chleba potřeme mlékem a vložíme ho do trouby. Teplotu hned stáhneme na 170 stupňů a pečeme 35-40 minut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button