Bramborové knedlíky se švestkovou omáčkou – FOTOPOSTUP

SUROVINY

Knedlíky:

900 g brambory
3 ks žloutek
špetka sůl
75 g kukuřičný škrob
50 g máslo

Švestková omáčka:

500 g švestky
100 g kr. cukr
200 ml červené víno
1 bal. vanilkový cukr
1 tyčinka skořice
1 lžíce kukuřičný škrob
50 ml voda

Servírování:

100 g máslo
80 g strouhanka
1 lžíce kr. cukr
3 bal. vanilkový cukr
1 lžička skořice

Mlsouni mohou přidat do těsta na knedlíky:

2 lžičky moučkový cukr
1 ks vanilkový lusk
3 bal. vanilkový cukr

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Brambory umyjeme a dáme je vařit do osolené vody. Uvařené očistíme a umístíme je do zapékací misky.

  2. Dáme péct do předem vyhřáté trouby při teplotě 150 stupňů po dobu cca 15 minut (pečení pomáhá bramborám ztratit přebytečnou vodu).
  3. Brambory zpracujeme na hladkou bramborovou kaši. Přidáme žloutky, sůl, prosátý kukuřičný škrob a rozpuštěné máslo. Důkladně zpracujeme do hladké hmoty /mlsouni mohou přidat moučkový cukr, vanilkový cukr a vnitřek vanilkového lusku/.

  4. Z bramborového těsta vytvarujeme kuličky o průměru cca 5 cm – vyjde cca 14 ks. Mokrýma rukama kuličky pěkně uhladíme.

  5. V hrnci přivedeme vodu do varu a vložíme připravené kuličky. Vkládáme tolik kuliček, aby měli prostor vyplavat na povrch. Pokud se nevejdou, další uvaříme v jiném hrnci. Oheň zmírníme a vaříme cca 10 – 15 minut. Uvařené knedlíky vyjmeme, zalijeme švestkovou omáčkou a posypeme připravenou drobenkou.

  6. Švestková omáčka: Švestky umyjeme, zbavíme pecky a odložíme do misky. Dno hrnce posypeme cukrem a necháme, aby cukr zkaramelizovat. Když máme cukr zkaramelizovaný, zalijeme ho vínem. Mícháme, aby se karamel rozpustil, přidáme vanilkový cukr, tyčinku skořice a švestky. Vaříme cca 5 minut. Tyčinku skořice vyjmeme, přidáme kukuřičný škrob, který jsme si smíchali ve vode (50 ml) a za stálého míchání spojíme. Vaříme, dokud omáčka nezhoustne.
  7. Drobenka: Máslo rozpustíme, přidáme strouhanku, cukr, vanilkový cukr a skořici. Mícháme, dokud hmota nedostane nádech zlaté barvy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button