Bratislavské rohlíky plněné mákem

SUROVINY

Budeme potřebovat:

450 g hladká mouka
1/2 lžičky sůl
50 g moučkový cukr
180 g máslo
1 ks žloutek
25 g čerstvé droždí
130 ml mléko
2 ks vejce na potření

Nádivka:

100 g kr. cukr
40 g rozinky
200 ml mléko
250 g mletý mák
30 g strouhanka
citronová kůra

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Nejdříve si připravíme makovou nádivku s rozinkami. Rozinky namočíme do teplého mléka, do kterého jsme přidali trochu cukru. Když rozinky nabobtnají, přidáme mák, strouhanku a nastrouhanou citronovou kůru. Nádivku necháme vychladnout a přidáme zbylý cukr. Promícháme a na papír uděláme makovou rolku, kterou rozdělíme na 24 stejných kousků.

  2. Mouku prosejeme s moučkovým cukrem na pracovní desku, přidáme sůl, na kostičky nakrájené studené máslo a vše spolu důkladně spojíme. Přidáme žloutek a pomalu přiléváme mléko, ve kterém jsme rozpustili droždí. Nemusíte připravovat kvásek, stačí, když se droždí v mléce rozpustí.
  3. Těsto zabalíme do potravinářské fólie a odložíme do lednice na půl hodinu. Po půl hodině těsto vyjmeme, rozdělíme na 24 stejných kuliček a každou kuličku rozválíme na tenký plát. Na kraj umístíme nádivku a srolujeme. Kraje stočíme na spodní část rohlíčku a takto rohlíky uložíme na papírem vyložený plech na pečení. Takto naskládané rohlíky potřeme z každé strany rozšlehaným žloutkem a počkáme, dokud žloutek zaschne. Pak rohlíky potřeme rozšlehaným bílkem a znovu počkáme, dokud zaschne.

  4. Když uschlo bílko, plech vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme při teplotě 180 stupňů po dobu 10 – 15 minut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zkontrolujte také
Close
Back to top button