Domácí lahodné omáčky k masu nebo hranolkům

SUROVINY

Majonézová omáčka:

200 g majonéza
1 lžíce strouhaný křen
2 lžíce strouhaná okurka
1 ks menší cibule
1 lžíce nasekaná petrželka

Koňaková omáčka:

200 g majonéza
3 lžíce kečup
1 lžička koňak
1 ks cibule
1 ks citron – šťáva
1/2 lžičky červená mletá paprika

Houbová omáčka:

400 g najemno nasekané vařené houby
4 lžíce strouhaný křen
100 g majonéza
100 g zakysaná smetana
sůl
pepř

Kečupová omáčka:

200 g kečup
2 lžíce rostlinný olej
2 stroužky česnek
petrželka
sůl
pepř

Olivová omáčka:

200 g majonéza
100 g nasekané olivy
2 stroužky česnek
1 lžíce citronová šťáva
sůl
pepř

Omáčka z červené řepy:

100 g zakysaná smetana
2 lžíce nastrouhaná vařená červená řepa
2-3 lžíce nastrouhaný sýr
100 g majonéza
1 ks cibule
2 lžíce nastrouhaný křen
2 ks nakládané okurky

Sýrovo koprová omáčka:

200 g majonéza
100 g strouhaný tvrdý sýr
3 lžíce zakysaná smetana
2 lžičky nastrouhaný křen
nasekaný kopr
sůl
pepř

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Majonézová omáčka:  200 g majonéza, 1 lžíce strouhaný křen, 2 lžíce strouhaná okurka, 1 ks menší cibule, 1 lžíce nasekaná petrželka.

  Křen nastrouháme na jemném struhadle, přimícháme 200 g majonézy, 2 lžíce najemno nastrouhanou čerstvou okurku a najemno nastrouhanou cibuli. Na závěr přimícháme najemno nasekanou čerstvou petrželkou a odložíme do lednice na minimálně půl hodinu.

 2. Koňaková omáčka:  200 g majonéza, 3 lžíce kečup, 1 lžička koňak, 1 ks cibule, 1 ks citron – šťáva, 1/2 lžičky červená mletá paprika.

  Majonézu utřeme s kečupem, přidáme koňak podle vlastní chuti (můžeme přidat i více), šťávu z jednoho citronu a polovinu lžičky červené mleté papriky. Důkladně utřeme a odložíme do lednice na minimálně půl hodinu odstát.

 3. Houbová omáčka:  400 g najemno nasekané vařené houby, 4 lžíce strouhaný křen, 100 g majonéza, 100 g zakysaná smetana, sůl, pepř.

  Houby nakrájíme na jemno a na rozpáleném oleji na pánvi osmažíme. Zalijeme vodou a vaříme do měkka. Uvařené houby přecedíme a necháme zcela vychladnout. Následně přidáme na jemném struhadle nastrouhaný křen, majonézu, zakysanou smetanu a důkladně promícháme. Ochutíme solí a pepřem.

 4. Kečupová omáčka:  200 g kečup, 2 lžíce rostlinný olej, 2 stroužky česnek, petrželka, sůl, pepř.

  Jednoduchá kečupovou omáčka. Místo kečupu můžeme použít i pasírovaná rajčata. Přidáme olej, česnek, osolíme a opepříme podle chuti a na závěr přidáme najemno nasekanou čerstvou petrželkou.

 5. Olivová omáčka:  200 g majonéza, 100 g nasekané olivy, 2 stroužky česnek, 1 lžíce citronová šťáva, sůl, pepř.

  Olivy nasekáme najemno, přidáme prolisovaný česnek, majonézu, citronovou šťávu a důkladně promícháme. Osolíme, opepříme podle chuti a promícháme.

 6. Omáčka z červené řepy:  100 g zakysaná smetana, 2 lžíce nastrouhaná vařená červená řepa, 2-3 lžíce nastrouhaný sýr, 100 g majonéza, 1 ks cibule, 2 lžíce nastrouhaný křen, 2 ks nakládané okurky.

  Červenou řepu uvaříme v osolené vodě do měkka. Následně necháme vychladnout a nastrúme ji na jemném struhadle. Přidáme zakysanou smetanu, na jemno nastrouhaný sýr, 100 g majonézy a na drobno nakrájenou cibuli. Na závěr přidáme na jemném struhadle nastrouhanou nakládanou okurku a křen.

 7. Sýrovo koprová omáčka:  200 g majonéza, 100 g strouhaný tvrdý sýr, 3 lžíce zakysaná smetana, 2 lžičky nastrouhaný křen, nasekaný kopr, sůl, pepř.

  Majonézu utřeme s nastrouhaným tvrdým sýrem, zakysanou smetanou a křenem, který jsme nastrúhali na jemném struhadle. Na závěr osolíme, opepříme podle chuti a přidáme nasekaný kopr.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zkontrolujte také
Close
Back to top button