Fenomenální medové řezy s ořechy

SUROVINY

Těsto:

500 g hladká mouka
200 g moučkový cukr
2 ks vejce
200 g máslo
2 lžíce med
2 lžičky jedlá soda
2 lžičky mléko
100 ml rum

Krém:

450 ml mléko
2 lžíce hladká mouka
2 lžíce škrob (kukuřičný nebo bramborový)
100 g kr. cukr
250 g máslo
2 bal. vanilkový cukr

Oříšková hmota:

400 g nasekané vlašské ořechy
100 g moučkový cukr
150 g máslo
3 lžíce med

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Hladkou mouku, moučkový cukr, vajíčka, na kostičky nakrájené měkké máslo, med a rozmíchanou jedlou sodu v mléce důkladně spracujeme do kuličky, kterou zabalíme do fólie a odložíme do lednice. Já jsem těsto nechala 3 hodiny v lednici, ale doporučuji nechat pouze hodinu. Těsto mi příliš ztuhlo a potřebovala jsem hodně síly na to, aby sem ho “rozehnala” na tenký plát.

  2. Těsto rozdělíme na polovinu a mezi dvěma papíry na pečení ho rozválíme na tenký plát (3-4 mm tlustý) a kraje pěkně ořežeme, abychom měli pěkný obdélník. Jeden plát dáme péct do předem vyhřáté trouby. Pečeme při teplotě 170 stupňů 10-15 minut. Mně uběhlo 12 minut a už jsem vybírala. Mohla jsem i dříve, trošku mi těsto chytilo snědší barvu jak mělo, ale na chuti mu neubralo :), ale každá trouba peče jinak, proto těsto třeba kontrolovat.

  3. Druhý plát těsta také rozválíme na tenký plát a na vrch lžící navrstvíme oříškovou hmotu, kterou si připravíme během pečení prvního plátu. Všechny suroviny na oříškovou hmotu dáme na pánev a ohříváme, dokud nedostaneme hustou hmotu, která se nelije. Pečeme stejně jako první plát.

  4. V mléce si rozpustíme kr. cukr, přidáme hladkou mouku a škrob a uvaříme hustou kaši, kterou necháme zcela vychladnout. Máslo s vanilkovým cukrem vyšleháme do pěny a po lžících přidáme uvařenou hustou kaši.

  5. První plát těsta potřeme rumem, navrstvíme vyšlehaný krém, který pěkně uhladíme a zakryjeme ho oříškovým plátem těsta. Oříškový plát se mi těžko přenášel, tak abych ho nezlomila pro jistotu jsem ho rozřízla na polovinu. Necháme odležet celou noc, můžeme i den, nakrájíme zoubkovaným nožem na úhledné kousky a podáváme. Těsto pěkně změklo a krájí se úplně skvěle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button