Jak správně zamrazit maso: Jak dlouho vám vydrží maso od řezníka a balené maso z obchodu?

Dělat si zásoby jídla do mrazáku, to je zcela běžné. Skvělé je, že můžeme zamrazit v podstatě cokoliv, kdykoliv pak budeme potřebovat, danou surovinu můžeme z mrazáku vytáhnout – a bude jako čerstvá. Stejně je to s masem. Jestliže si koupíte čerstvého masa více, můžete jej zamrazit.

Správně zamražené maso bude jako čerstvé i po třech až šesti měsících. Pokud rádi nakupujete v akcích, jistě už teď maso mrazíte. Děláte to ale opravdu správně?

Dbejte na čerstvost masa

Když se rozhodnete čerstvé maso zamrazit, předem zkontrolujte, zda je opravdu čerstvé a kvalitní. Pozor na to, nikdy nedávejte do mrazáku maso, které je již po datu spotřeby, i když se zdá být v pořádku.

  1. Čerstvé maso, co si koupíte v řeznictví, vydrží v lednici i pět dní.
  2. V případě, že doma ale máte balené maso ze supermarketu, kde je uveden datum spotřeby, budete se tím muset řídit.

I když trvanlivost mrazením prodloužíte, maso by se mělo do mrazáku dávat vždy ještě před koncem tohoto data. Na kvalitu, barvu nebo strukturu masa po zmrazení má vliv i to, jak se rozhodnete maso připravit na zamražení. Pokud budete maso mrazit nesprávně, sice bude k jídlu, ale přijde o své původní vlastnosti. Takže pokud jste zvyklí maso jen zabalit do mikrotenového sáčku a vložit do mrazáku, je na čase to změnit. Jaký je správný postup?

Příprava receptu Jak správně zamrazit maso: Jak dlouho vám vydrží maso od řezníka a balené maso z obchodu?, krok 1

Jak mrazit maso? Postup

Maso můžete mrazit v kuse, můžete si ho ale i nakrájet na plátky či nudličky, samozřejmě se dá zamrazit i maso mleté. Nikdy ale před mražením maso neomývejte vodou. Je ovšem nutné jej zbavit vlhkosti, takže ho položte na papírové kuchyňské utěrky.

Pokud chcete dodržet správný postup do puntíku, můžete si ve specializované prodejně zakoupit pergamenový papír.

Ten se využívá i například k balení masa v obchodech a řeznictvích. V řeznictvích se používá zvláště pergamenová náhrada. Jde o balicí materiál hodně podobný klasickému pergamenovému papíru, který známe jako pečicí papír. Dobře osušené maso je pak připraveno ke zmrazení.

  1. Nejprve je vhodné maso vložit do mrazáku na několik hodin jen tak, tedy bez sáčku.
  2. Poté z mrazáku vyndejte ven a vložte do vakuového sáčku. Vybírejte vždy sáčky, které jsou určené k mražení masa a potravin. Nezapomeňte sáček řádně uzavřít.
  3. Jestliže máte v mrazáku více balíčků masa, napište si fixem na štítek datum, kdy bylo maso zamrazené, případně i o jaký druh masa se jedná. Předejdete tomu, že maso v mrazáku zapomenete a nestihnete ho tak včas zpracovat.

Pokud by vám došla fantazie, vyzkoušejte náš tip na skvělý recept na lahodný kuřecí salát!

Dodržujte také ještě jednu velmi důležitou zásadu. Pokud maso z mrazáku vyndáte a rozmrazíte ho, nikdy už ho nesmíte zamrazit znovu. Rozmrazené maso je určeno k okamžité spotřebě.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button