Kafíčkový dort s ořechovým těstem

Čas přípravy:
Čas vaření:

SUROVINY

Těsto:

3 ks vejce
3 lžíce kr. cukr
2 ks bílku
1 lžíce kr. cukr
3 lžíce polohrubá mouka
1 lžíce kakao
1 bal. prášek do pečiva
6 lžic mleté vlašské ořechy
2 lžíce mléko
5 lžic rum

Krém:

700 ml mléka
2 bal. vanilkový pudink
120 g kr. cukr
2 ks žloutky
3 lžičky instantní káva
150 g máslo

Vrch:

200 g hořká čokoláda
400 ml smetana ke šlehání

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. 3 žloutky vyšleháme mixérem s 3 lžícemi kr. cukru do tuhé pěny. Do druhé misky prosejeme mouku, kakao, prášek do pečiva a promícháme. Přidáme ořechy a nakonec tuto sypkou směs přidáme k vyšlehané žloutkové pěně.
  2. Všechny bílku (5 ks) vyšleháme do tuhé pěny spolu s lžící kr. cukru a pomalu tuto pěnu vmícháme do žloutkové hmoty.
  3. Těsto navrstvíme do kulaté formy na pečení o průměru 22 cm, dno jsme vyložili pečícím papírem a dáme péct do předem vyhřáté trouby. Pečeme při teplotě 180 stupňů asi 40 minut.
  4. Upečené těsto vyjmeme z formy, stáhneme kůrku a těsto polijeme 2 lžícemi mléka a 5 lžícemi rumu. Necháme vychladnout.
  5. 500 ml mléka spolu s cukrem dáme vařit na mírný oheň. Ve zbylém mléce rozmícháme vanilkový pudink, žloutky, kávu a celou hmotu nalijeme do horkého mléka. Uvaříme hustý pudink, který zakryjeme alobalem a necháme vychladnout. Máslo vyšleháme mixérem do pěny a postupně po lžících přidáme vychladlý pudink. Vyšleháme hladký krém, který navrstvíme na vychladlé těsto a pěkně uhladíme. Odložíme do chladničky ztuhnout.
  6. Když máme krém dostatečně vychlazený, můžeme vrch zalít čokoládovou polevou (dort máme stále v okrouhlé formě, abychom získali krásný tvar). Smetanu ohřejeme (dáváme pozor, aby nezačala vřít), odstavíme a přidáme na kousky nalámanou čokoládu. Mícháním čokoládu rozpustíme a necháme mírně vychladnout. Mírně vychladlou čokoládu nalijeme na vrch dortu a odložíme do lednice na minimálně 2-3 hodiny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button