Křehké rohlíčky se zakysanou smetanou

SUROVINY

Těsto:

450 g hladká mouka
250 g máslo
200 ml zakysaná smetana
špetka soli

Náplň:

ořechová, maková, povidla (cokoliv, co máte rádi)

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Všechny suroviny ručně smícháme v misce (máslo musí být studené) a na pomoučeném vále vytvarujeme bochník. Těsto se trochu hůře zpracováva a dost se lepí, ale na pomoučeném vále se to upraví.
  2. Pomoučený bochník pak zabalím do průsvitné kuchyňské fólie a dám nejméně na 12 hodin (nejlépe přes noc) do chladničky. Druhý den těsto na pomoučeném vále rozdělím na 8 stejných částí, z nichž vytvarujeme malé bochánky. Každý rozválíme do kruhu (přibližně velikosti dezertního talíře), rádýlkem rozdělím na 8 trojúhelníků. Na širší kraj trojúhelníku dám trochu náplně a vytvářejí růžek (rolujeme ze širší strany).
  3. Rohlíčky kladu na plech vyložený papírem a když jsou všechny hotové, tak je upeču dorůžova. Pekla jsem na 180 ° asi 15 minut do světlehnědá (řiďte se svou troubou – každá trouba peče jinak).
  4. Ještě teplé rohlíčky obalím v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým.
  5. Poznámka: Do těsta nejde žádný cukr, kypřící prášek ani vejce. Rohlíčky se před pečením ničím nepotírají. Ty na foto jsou plněné s ořechovou nádivkou. Rozdrcené vlašské ořechy jsem přelila vařící vodou (můžete i mlékem), tak aby nádivka nebyla velmi řídká, osladila (dle chuti) a ještě krátce povařila do zhoustnutí a nechala vychladnout. Stejně dělám i makovou nádivku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button