MINI větrníky s poctivou karamelovou polevou

SUROVINY

Těsto:

250 ml voda
125 g máslo
150 g hladká mouka
1 lžíce kr. cukr
špetka sůl
4 ks vejce

Krém:

1/2 l mléko
250 g kr. cukr (hnědý)
2 ks žloutky
4 lžíce bramborový škrob
1 bal. vanilkový cukr
125 g máslo

Poleva:

180 g moučkový cukr
3-5 lžic voda

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Vodu, máslo (nebo olej), 1 lžíci kr. cukru, špetku soli dáme do hrnce a ohřejeme. Když hmota vře, přidáme mouku a za stálého míchání důkladně vyšleháme. Hmota se musí oddělovat od stěn hrnce. Pak odstavíme a necháme důkladně vychladnout. Do vychladlé hmoty přidáváme jedno vajíčko po druhém a za každým důkladně mixérem vyšleháme.
  2. Připravené těsto navrstvíme do cukrářského sáčku a na plech vyložený papírem na pečení, na který jsme si nakreslili tužkou kroužka, stříkáme 3 vrstvy těsta na sebe. Špic jemně zvedneme nahoru, aby vypadaly pěkně.
  3. Pečeme v troubě, kterou jsme předem vyhřály na teplotu 200 stupňů. Když vložíme větrníky, teplotu snížíme na 180 stupňů a stopneme si 40 minut. Po 40 minutách troubu vypneme, mírně pootevřeme dvířka a necháme je ještě 10 minut dojít. !!!! Pozor !!!! během pečení troubu nesmíme otevírat, jinak větrníky spadnou !!!! Po 10 minutách větrníky vyjmeme a necháme zcela vychladnout. Pak je překrojíme na polovinu.

  4. Do mléka přidáme žloutky, rozšleháme je metličkou a ohřejeme na ohni. V druhé misce si smícháme bramborový škrob, kr. a vanilkový cukr a postupně tuto směs přidáme do teplého mléka. Za stálého míchání uvaříme hustý krém, který necháme vychladnout. Máslo vyšleháme do pěny, postupně přidáme vychladlý pudink a vyšleháme jemný krém, který vložíme do cukrářského sáčku a stříkáme na rozkrojený větrník.
  5. Polovinu cukru zkaramelizujeme na pánvi. Když máme karamel, přidáme vodu (dáváme pozor, hmota začne vřít) a ještě chvíli povaříme a odstavíme. Ještě horký karamel přidáme do zbylého cukru a důkladně vymícháme hladkou polevu.
  6. Vrchní těsto namáčíme do polevy a položíme na krém.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zkontrolujte také
Close
Back to top button