Nadýchaný, měkký a křupavý domácí chlebíček

Čas přípravy:
Čas vaření:

SUROVINY

750 g hladká mouka
50 g polohrubá mouka
515 ml voda
60 g droždí
10 g med
16 g sůl

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Výborný domácí chléb. Příprava je velmi jednoduchá, ale delší. Těsto kyne 8 – 12 hodin, proto je lepší začít s přípravou večer a ráno ho dát péct.
  2. Hladkou mouku smícháme s polohrubou. 50 ml vody si odložíme bokem, zbylou vodu nalijeme k mouce a začneme hníst. Dostaneme lepkavé těsto plné hrudek. Zakryjeme ho utěrkou a necháme odpočinout 30 minut.
  3. 50 ml vody ohřejeme, přidáme med a droždí. Necháme vzejít kvásek.
  4. Do těsta přidáme sůl, kvásek a hněteme 7-8 minut, dokud nedostaneme hladké těsto.
  5. Hladké těsto necháme odpočívat 5 minut v misce a následně ho vyjmeme na pomoučenou pracovní desku. Mírně ho rukama roztáhneme a začneme překládat kraje. Nejdříve horní kraj do středu, pak spodní kraj do středu. Znovu ho rukama rozmačkáme do obdélníku a znovu přeložíme stejným způsobem. Kuličku uložíme do misky, kterou jsme vymastili olejem nebo rozpuštěným máslem a zakryjeme utěrkou. Necháme kynout při pokojové teplotě 8-12 hodin.
  6. Vykynuté těsto rozdělíme na 2 části a vytvarujeme požadovaný tvar pečiva – bagety, chléb, housky (těsto rozdělíme na více částí). Bochníky necháme odstát 10 minut a následně prořízneme nožem.
  7. Čím více krát budete pečivo překládat, tím bude obsahovat více “dírek”. Bude nadýchanější. Za každým přeložením je třeba nechat těsto odstát půl hodinu.
  8. Troubu předehřejeme na 250 stupňů, na dno uložíme hlubší plech s vodou a připravené pečivo pečeme 10 – 15 minut. Následně teplotu snížíme na 200 stupňů a pečeme dalších 10 – 15 minut. Po uplynutí doby znovu snížíme teplotu na 180 stupňů a pečivo dopečeme (30 – 40 minut) – v závislosti na velikosti chleba, baget nebo housek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zkontrolujte také
Close
Back to top button