Osvěžující citrónové řezy se šlehačkou

Čas přípravy:
Čas vaření:

SUROVINY

Těsto:

3 ks vejce
3 lžíce kr. cukr
4 lžíce polohrubá mouka
1 lžíce olej
1 lžíce studená voda
1 lžička vanilková esence
1 ks citron – kůra
jahodový džem na potření

Krém:

400 ml mléka
4 lžíce kr. cukr
2 ks žloutky
50 g škrob
2 lžíce citronová šťáva
1 ks citron – kůra
50 g máslo
3 g želatina

Smetanová vrstva:

250 g smetanový sýr
100 ml smetana ke šlehání
3 g želatina
cukr dle chuti

Vrch:

150 ml smetany ana šlehání
3 lžíce moučkový cukr
strouhaná čokoláda na ozdobu

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Bílky vyšleháme do tuhé pěny, přidáme cukr a šleháme, dokud dostaneme lesklou pěnu. Pak přidáváme jeden žloutek po druhém a mixérem spojíme. Přidáme olej a vodu. Vařečkou přimícháme mouku smíchanou s citronovou kůrou a celé těsto ochutíme vanilkovou esencí.

  2. Navrstvíme na plech, který jsme vyložili pečícím papírem a pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů cca 25 – 30 minut. Po vychladnutí ho překrojíme na polovinu a spojíme džemem.

  3. Smetanový sýr utřeme s cukrem. V druhé misce vyšleháme šlehačku do tuhé pěny a vařečkou přimícháme smetanový sýr s cukrem. V malé misce připravíme želatinu podle návodu na obalu a přidáme ji k smetanovému základu. Smetanovou vrstvu dáme na marmeládou slepené těsto a pěkně uhladíme. Odložíme do lednice a připravíme další vrstvu.

  4. Mléko ohřejeme, přidáme citronovou kůru a necháme přejít varem. Odstavíme. Žloutky vyšleháme s cukrem, přidáme škrob a přidáme trochu ohřátého mléka. Promícháme a celé to vylijeme do horkého mléka s citrónovou kůrou. Na mírném ohni vaříme, dokud hmota nezhnustne. Hustou hmotu odstavíme, přidáme citrónovou šťávu, pak máslo a nabobtnalou želatinu. Promícháme a necháme mírně vychladnout.
  5. Na smetanovou vrstvu navrstvíme krém a pěkně uhladíme. Na vrch navrstvíme šlehačku s cukrem a celý koláč posypeme strouhanou čokoládou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zkontrolujte také
Close
Back to top button