Smažený sýr vám už nikdy nevyteče. Jak připravit dokonalý smažený sýr + recepty

Smažený sýr patří mezi oblíbené pokrmy, a to nejen u nás. Věčnou otázkou však zůstává, jak ho perfektně připravit, aby byl křupavý a nevytekl. Nabízí se pár základních tipů, které vám přípravu usnadní a zajistí skvělý výsledek.

Výběr vhodného sýra

Pokud si chcete udělat smažák, vše začíná již výběrem sýra. Čím tučnější sýr, tím lepší. Nejenže má lepší chuť, ale také se snáze smaží a dosáhne krásně krémové konzistence. Skvělou volbou je tedy gouda, ementál či třeba cheddar. Ovšem skvělý smažák si zvládnete připravit i z eidamu, je však dobré vybírat takový, který má 45 % tuku.

Zajímavou volbou jsou i plísňové sýry, zejména hermelín. V kombinaci s brusinkami jde o jedinečný zážitek, který vaše chuťové pohárky jistě potěší.

Smažený sýr vám už nikdy nevyteče. Jak připravit dokonalý smažený sýr + recepty, krok 1

Tímto způsobem si můžete připravit i oblíbený oštiepok, ačkoli tento sýr je s oblibou připravován spíše na grilu. Poměrně netradiční volbou jsou pak smažené tvarůžky – stačí je obalit v trojobale a usmažit jako klasický sýr.

Chvilka v mrazáku

Ať už si vyberete jakýkoli sýr, před přípravou umístěte plátky do mrazáku. Stačí jen zhruba 10 minut. Se sýrem se vám pak bude lépe pracovat, a hlavně se nerozteče na pánvi. Díky nízké teplotě se při smažení vytvoří zlatavá krusta, ve které se sýr roztopí, aniž by stihl vytéct.

Jak obalit sýr?

Jedním z nejdůležitějších bodů je obalování sýra. Je žádoucí preciznost, jelikož právě obal může zajistit to, aby sýr nevytekl. Potřebovat budete trochu hladké mouky, vajíčko a strouhanku. Postup je jednoduchý – sýr obalíte moukou, vajíčkem a na závěr strouhankou.

Kouzlo však spočívá v tom, že sýr obalíte dvakrát. Celý proces tedy zopakujete ještě jednou. Je tak zajištěna pořádná krusta, která nejenže krásně křupe, ale taky se postará o to, aby sýr nevytekl.

Správná teplota oleje

Pro smažení můžete zvolit řepkový olej. Slunečnicový olej není příliš vhodný, jelikož hůře snáší vysoké teploty. Skvělou volbou je i přepuštěné máslo, které se postará o lahodnou chuť, nicméně je o něco dražší.

Pro smažení zvolte vhodnou pánev či rendlík – vrstva oleje by měla být dostatečně vysoká, aby byl sýr lehce ponořený. Nemá tedy smysl volit příliš velké nádobí. Nicméně klíčová je teplota oleje. Ta by měla být kolem 175 °C.

Pokud nemáte teploměr, nechte pánev s olejem dostatečně dlouho nahřát. Nemělo by se z ní kouřit, ovšem při vložení sýra do pánve se musí ozvat praskání a objevit se spousta bublinek, které signalizují dostatečnou teplotu oleje pro smažení.

Další možnosti přípravy

Běžný smažák je sice klasika, ovšem nabízí se zajímavé alternativy, které stojí za ochutnání. Jednou z možností je přidat během obalování čerstvé nasekané bylinky. A pokud patříte mezi opravdové milovníky sýra, můžete přidat i nastrouhaný parmazán.

Smažený sýr je mnohdy kombinován se šunkou. Stačí mezi dva tenké plátky sýra vložit šunku, obalit a osmažit, jak jste zvyklí.

Na smažáku nesmí chybět krásně zlatavá vypražená krusta. Namísto běžné strouhanky můžete vyzkoušet panko strouhanku – dosáhnete tak ještě lepšího výsledku.

Příprava smaženého sýru může být jednoduchá, když víte, jak na to. Díky pár tipům zvládnete připravit perfektní jídlo, u kterého se navíc nabízí různé alternativy, pokud chcete vyzkoušet něco nového.

1. Smažený camembert v těstíčku

Někdy se prostě žádá oběd bez masa. Pokud se řekne oběd bez masa, určitě každého z nás napadne smažený květák nebo jídla nasladko – ať už např. dukátové buchtičky nebo knedlíčky. U nás doma jídlo bez masa vypadá asi takto. Pokud nemám camembert, tak obaluji obyčejný sýr a k tomu bramborová kaše nebo hranolky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zkontrolujte také
Close
Back to top button