Švestkové knedlíky z bramborového těsta

SUROVINY

asi 1 kgbrambor uvařených ve slupce
1 ksvejce
dle potřebypolohrubá mouka (cca 400 g)
špetkasoli
čerstvé švestky

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Brambory si uvaříme den předem, aby vychladly.
  2. Druhý den je oloupeme a nastrouháme na jemno. Do mísy k bramborám přidáme vejce, špetku soli a polohrubou mouku podle potřeby (záleží na druhu brambor).
  3. Těsto by mělo být měkké, takže mouky dejte jen tolik, aby se těsto přestalo lepit. Pokud dáte příliš mnoho mouky, uvařené knedlíky budou tvrdé. Moje babička dávala do těsta hrubou mouku, já jsem přešla na polohrubou. Těsto s polohrubou moukou se mně osobně zdá jemnější. Pokud chcete, vyzkoušejte is hrubou moukou.
  4. Zadělané těsto si přeložíme na pomoučený vál, rozdělíme napůl a rukama vytváříme dva dlouhé palice. Nožem nakrájíme na přibližně stejné kousky a do každého zabalíme celou švestku (já dala celé švestky i s peckami – vy si můžete samozřejmě i vypeckovat).
  5. Švestky by měly být obaleny jen tenkou vrstvou těsta, chce to trochu cviku. Když se vám těsto lepí, pomúčte si ruce i pracovní desku. Můžete použít i druhý způsob balení, který používala moje babička – Těsto jsem rozválela na pomoučeném vále a rádýlkem udělala přibližně stejné čtverce a do každého čtverce zabalila švestku. Ještě malé upozornění – kulky třeba dělat poměrně svižně, bramborové těsto rychle řídne a čím více mouky budete přisypat, tím budou uvařené knedlíky tvrdší.
  6. Připravené knedlíky házíme (po 10 – 15 ks podle velikosti hrnce) do vařící vody a když vyplavou na vrch povařit je přibližně 5 – 6 minut podle velikosti i více. Na začátku vaření je jemně vařečkou podebereme, aby se nepřilepily na dno hrnce.
  7. Uvařené knedlíky vybereme, přelijeme studenou vodou, pomastíme rozpuštěným máslem a na talíři si každý posype podle chuti mákem, ořechy, tvarohem a pocukrujeme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button