Vepřové ragú s karamelizovaným jablkem

SUROVINY

Na ragú:

200 g vepřové plece
200 g vepřové krkovičky
2 lžičky soli
2 lžičky čerstvě drceného pepře
3 lžíce hladké mouky
2 lžíce sádla
1 ks cibuli
4 stroužky česneku
50 g šabatecké nebo jiné voňavé slaniny
1 ks mrkev
100 ml suchého bílého vína
200 ml 100% jablečné šťávy
200 ml zeleninového vývaru
4 větvičky rozmarýnu
4 ks bobkové listy
1 lžíce másla na zjemnění

Na karamelizovaná jablka:

2 lžíce krupicového cukru
2 ks pevná navinulá jablka
50 ml jablečné šťávy

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Maso pokrájíme na kostky velikosti sousta. Dáme do misky, osolíme, opepříme a přidáme mouku. Řádně všechno promícháme. V hrnci si rozpálíme sádlo a maso restujeme za stálého míchámí ze všech stran dorůžova 10 minut.
  2. Maso vyjmeme a do výpeku dáme na kostičky pokrájenou slaninu a vyškvaříme. Přidáme na drobné kostičky nakrájenou cibuli, na plátky pokrájený česnek a necháme zesklovatět.
  3. Pak přidáme na kousky pokrájenou mrkev 5 minut restujeme. Přidáme rozmarýn (svážeme ho nití, abychom nemuseli lovit jehličky), bobkový list a zalejeme vínem. Necháme odpařit. Pak řidáme jablečnou šťávu, vložíme do hrnce maso a přidáme tolik vývaru, aby bylo maso zcela ponořene. Pod pokličkou dusíme doměkka asi hodinu. Úplně na závět přidáme máslo.
  4. Do silnostěnné pánve dáme cukr, který necháme rozpustit. Poté přidáme na měsíčky pokrájená jablka, která zbavíme jadřinců. Kdo chce, zbaví jablka i slupky. Opékáme cca 5 minut ze všech stran. Zastříkneme jablečnou šťávou, necháme odpařit a jablka zesklovatět. Podáváme s rýží nebo opečenými brambory.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button