Vepřový paprikáš a halušky (nočky)

SUROVINY

Na paprikáš:

500 g vepřové plece nebo kýty
1 ks cibule
1 lžíce sádla
1 ks paprikový lusk
3 ks rajčata
1 lžička drceného kmínu
2 stroužky česneku
dle chuti sůl, pepř
2 lžíce maďarské papriky /sladké, mleté/
250 ml husté kysané smetany
dle potřeby vývar nebo voda na podlití
1 lžíce hladké mouky

Na přílohové halušky:

400 g polohrubé mouky
2 lžičky soli
2 ks vejce
200-250 ml vody
1 lžíce másla /tohle do těsta nepřijde/

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Na sádle necháme zesklovatět na kostičky nakrájenou cibuli. Maso nakrájíme na malé kostky, osolíme, opepříme a okmínujeme. Vhodíme do pánve k cibuli a necháme zatáhnout. Sundáme z plemene a přisypeme papriku. Pořádně zamícháme, aby se nám všechno maso hezky paprikou obalilo. Vrátíme zpět na plamen, přidáme na plátky nakrájený česnek, papriku a rajčata na kostičky.
  2. Podlejeme vývarem nebo vodou a pod pokličkou dusíme doměkka. Zasypeme hladkou moukou /nemusíme/ a necháme zhoustnout. Pak přidáme smetanu. Aby se nám nezdrcla, než ji dáme do pánve, přidáme do studené smetany pár lžic horké šťávy, promícháme a po částech přidáváme k masu. Promícháme a dochutíme.
  3. Ze všech ingrediencí na noky si vymícháme vařechou polotuhé těsto. Vodu přidáváme postupně abychom získali polotuhé těsto, které půjde dobře protláčet přes haluškovač. Těsto necháme cca 1/2 hoďky odpočinou.
  4. Do vroucí osolené vody přes haluškové síto protlačujeme těsto, opatrně zamícháme, aby se nám nepřichytilo ke dnu. Až halušky vyplavou k hladině, vaříme ještě 3 minuty. Pak scedíme do sítka, krátce propláchneme studenou vodou, necháme okapat, přemístíme do mísy a přidáme máslo, aby se nám halušky k sobě neslepily.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button